חשיבותה של צוואה רגילה וצוואה הדדית

חוק הירושה מגדיר כי במקרה ולא כתבנו צוואה, הבעלות על העיזבון תתחלק באופן הבא: מחצית מרכוש הנפטר יועבר לבן הזוג הנותר בחיים ואילו המחצית השנייה תחולק בין ילדי הנפטר באופן שווה.


במצב זה, קיימים מקרים בהם נדרש ההורה הנותר בחיים להתעמת עם הילדים אשר אינם מעוניינים מסיבותיהם להסתלק מהעיזבון לטובת ההורה שנותר בחיים, בעיקר כאשר מדובר בעיזבון של דירת מגורים, דבר שמאלץ את ההורה למכור את הדירה ולחלק את התמורה. כתוצאה מכך, במקרים רבים, אין להורה אפשרות כלכלית לרכישת דירה חלופית.


חלק מאיתנו נמנעים מכתיבת צוואה, לרוב, מכיוון שתהליך כתיבת צוואה דורש מאיתנו לפתח חשיבה על מה יהיה עם הרכוש וחלוקתו לאחר המוות, דבר כשלעצמו נתפס כלא נוח ולא נעים.
כתיבת הצוואה, משקפת את רצוננו למה יעשה ברכוש שלנו לאחר פטירתנו ואנחנו לא משאירים זאת ליד המקרה.
כאשר אדם הולך לעולמו ואינו מותיר אחריו צוואה עדכנית, יתכן ורכושו יחולק בדרך שבחייו לא היה מסכים. מצב זה, יתכן ויגרום למתח רב ואף סכסוכים בקרב בני המשפחה.


ישנן צוואות רגילות, כלומר צוואה שבה נכתוב מה אנו רוצים שיהיה אחרי לכתנו, וישנן צוואות הקרויות צוואות הדדיות.
בצוואה רגילה, עריכת צוואה חדשה מבטלת צוואה ישנה ויראו בא כצוואה עדכנית.
צוואה הדדית – נערכת בין בני זוג ומגנה על הילדים של הזוג, במקרה שבן הזוג הנותר בחיים נכנס למערכת יחסים ומבטיחה כי לאחר מות בני הזוג, יירשו אותם האנשים היקרים להם, לדוגמה הילדים. בצוואה הדדית הילדים יירשו רק לאחר שבן הזוג הנותר בחיים הלך לעולמו.
בצוואה הדדית, ע”פ חוק הירושה, נמנע מהלך חד צדדי מצד בן הזוג הנותר בחיים ומי מהילדים ולמעשה מהווה רשת בטחון לבן הזוג שנותר, שהרי כל אחד מבני הזוג מוריש את חלקו בעיזבון לבן הזוג השני ובכך מונעים בני הזוג מבעוד מועד מאבקי ירושה מבני המשפחה, המבקשים לממש את חלקם היחסי בעיזבון על חשבון בן הזוג שנותר.


זאת גם במקרה של זוגות שנישאו בשנית ולכל אחד מהצדדים יש ילדים מנישואים קודמים. זוגות אלה מבקשים להבטיח את חלוקת העיזבון בעתיד ע”פ רצונם, עריכת צוואה תמנע מתח ויתכן אף סכסוכים מיותרים ותמנע מהצד השני לנהל את כספינו כאפוטרופוס של הילדים.

בעידן בו אנו חיים, קיימים זוגות רבים פרודים, בהליכי גירושין: האם שאלתם את עצמכם מה קורה אם חס וחלילה, במהלך הליכי הגירושין או לאחריו קורה לנו הגרוע מכל, מה קורה עם הנכסים שלנו, האם נסכים כי הם יעברו לצד השני כאפוטרופוס של הילדים ?
המקרים הסבוכים הם במצב שבו מתקיימים נישואים שניים לאחר שבן הזוג נפטר בטרם ערך צוואה, וילדיו מנישואיו הראשונים מבקשים לנשל את בת או בן הזוג השניים מהעיזבון שהותיר אביהם, ובמקרה שיש בעיזבון דירה, אזי סילוק יד מהדירה, כדי שיוכלו לממש את חלקם בעיזבון. במקרה כזה צוואה שבה מובטחת הישארות בן הזוג הנותר בדירה עד אחרית ימיו, או עיגון חלקו של בן זוג שכזה בירושה, ייתן שקט נפשי לבני הזוג ושיעור בסבלנות ליורשים.


צוואה רגילה ניתן לבטל והצוואה האחרונה מבטלת את קודמתה. כאשר מדובר בצוואה הדדית אשר בה יש הסתמכות בזמן עריכתה, נקבע בחוק הירושה מהן אפשרויות הביטול, לדוגמא: אם בני הזוג בחיים, מספיק שאחד הצדדים ישלח בכתב לצד השני הודעה, בדבר ביטול הצוואה.
לעיתים אנו נתקלים במצב בו זוג התגרש והמצווה מעביר את כל נכסיו לילדיו ולא שם לב כי בפוליסת הביטוח על שמו הזכאי/ת במקרה פטירה היא גרוש/תו. ע”פ בית המשפט העליון במצב זה, לא ברור כי המצווה התכוון/ה למנוע מגרוש/תו את כספי התמורה מפוליסת הביטוח. יוצא איפוא, כדי להיות בשליטה על הקורה בכספינו, כדאי לשים לב לנקודה זו ולעדכן מוטבים בפוליסות ביטוח, קופות גמל… בעיקר כאשר משתנה הסטאטוס המשפחתי.


לאחר עריכת צוואה מומלץ ויש חשיבות להפקידה באופן אישי אצל רשם הירושות וזאת כדי שלא תאבד, תושמד או תזויף.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s